Co snižuje cenu vašeho bytu při prodeji? 1. díl

Úspěšně prodat byt není jednoduchá záležitost, jak se vám může na první pohled zdát. Chyb můžete udělat spoustu a přijít tak o čas a své peníze. Mezi ty zásadní chyby patří špatné nastavení prodejní cenyšpatná prezentace bytu.

Svůj byt chcete určitě prodat za tu nejvyšší možnou cenu. Jak toho ale dosáhnout?

Svůj byt nabídnete na trh nejdřív za úvodní nabídkovou cenu. Jestli jste ji určili správně, se ukáže až ve finální realizační ceně, která bude výsledkem vašeho vyjednávání s kupujícími.

Jaká by měla být nabídková cena?

Nabídkovou cenu byste neměli podseknout, abyste zbytečně nepřišli o peníze. A taky by neměla být přemrštěná, aby neodradila potenciální zájemce. Největší šanci zaujmout kupující máte jen jednu, když uvedete svůj byt na trh poprvé. To je váš byt v očích kupujících nejzajímavější.

Bohužel nemůžete postupovat stylem, že na začátku cenu výrazně nadsadíte s tím, že byste ji později snížili, kdyby se nikdo nechytnul. Váš byt potom bude v inzerci dlouho. A to nebudí u kupujících dobrý dojem. Mohou si myslet, že je s bytem nějaký problém. Odradí je to a na nabídku nereagují. Cílem je, abyste cenu nastavili reálně tržně a vzbudili v kupujících zájem přijít na prohlídku.

Při prodeji bytu můžete udělat spoustu, ty nejčastější najdete v tomto praktickém e-booku.>>

Jak správně určit nabídkovou cenu?

Pro správné nastavení prodejní ceny budete potřebovat více zdrojů informací. Informace z těchto zdrojů porovnáte a dojdete tak ke své prodejní ceně. Jde o to, abyste našli realistickou cenu za 1 m2 svého bytu.

Na příklad prodáváte garsonku 30 m2, která nemá další příslušenství (balkón, sklep a garážové stání).

Zdroj 1 – aktuální nabídkové ceny konkurenčních bytů

Nejdřív prozkoumejte, kolik konkurenčních garsonek se aktuálně nabízí ve vaší lokalitě. Jak je prodávající prezentuje, a kolik chce za 1 m2 užitné plochy bytu. Porovnejte světovou orientaci bytu, podlaží, jestli je byt v tiché ulici apod. Spíš přebírejte data z nabídek, které nabízí realitní kanceláře než ty, které majitelé prodávají sami.

Zdroj 2 – realizační ceny prodaných bytů z posledního období

Potom je potřeba, abyste se podívali, za kolik se prodali obdobné garsonky v poslední době ve vaší lokalitě. To zjistíte tak, že se podíváte do cenových map. Jsou to aplikace, které přebírají data z katastrálních úřadů. Vychází tedy ze skutečných realizovaných cen. Můžete zadat období, velikost srovnatelného bytu, podívat se přímo na realizované prodeje ve vaší ulici. U nás v komunitě makléřů Qara používáme aplikaci od www.cenovamapa.cz

Zdroj 3 – konzultace s realitním specialistou

O stanovení prodejní ceny byste se měli poradit i s realitním specialistou, který vaši lokalitu zná. Profesionál vám vždy rád pomůže. Díky tomu, že v dané realitě působí, má své zkušenosti a dokáže vám poradit. Sám poskytuji odhad tržní ceny bytu zdarma.

Chcete zjistit, za kolik prodáte svůj byt v Praze právě teď? Zjistěte to z pohodlí svého domova.

Kam dál?

Mezi zásadní chyby při prodeji bytu patří taky špatná prezentace bytu. Více k tomu v 2. díle tohoto článku.>>

David Přikryl
Jsem autor projektu Jak prodat svůj byt a realitní makléř v jedné osoběŽiji v Praze, kde svým klientům pomáhám při koupi a prodeji bytu. Jsem členem komunity nezávislých realitních makléřů Qara (Quality Assured Real Estate Advisors), která mi poskytuje vynikající podporu a zázemí, abych mohl svou práci odvádět perfektně. Soustředím se víc na kvalitu než kvantitu, a proto se věnuji jen malému počtu zakázek, abych je mohl zpracovat kvalitně. Baví mě dělat složité obchody, protože mě profesně posouvají dál. Více o mně zde.>> Nechcete být na prodej bytu sami? Rád vám pomůžu. Více zde.>>

Chcete zjistit, za kolik prodáte svůj byt v Praze právě teď? Zjistěte to z pohodlí svého domova.

Odebírejte nové články na váš e-mail.

Navíc získejte ZDARMA praktický e-book 5 nejčastějších chyb při prodeji bytu.

Nechte se profesionálně zastupovat při prodeji svého bytu v Praze a prodejte svůj byt za nejlepší cenu, rychle a bezpečně.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů