Chystáte pronajmout svůj byt, který bude potřeba nejdřív zrekonstruovat? Třeba najdete tipy a inspiraci právě v tomto článku, ve kterém vám představím jednu úspěšnou rekonstrukci bytu.
Obrátil se na mě klient, který žije trvale v zahraničí. Po rodičích zdědil byt 3+1 na Praze 10 u Edenu, který potřeboval pronajmout solidnímu nájemníkovi. Bez velké rekonstrukce to už bohužel nešlo. Kvalitní nájemce přitahují většinou jen kvalitní byty. Nabídl jsem mu své služby s vyhledáním nového nájemce, ale i s rekonstrukcí bytu, se kterou mi pomohla ověřená firma.
Řekl bych, že spolupráce řemeslníků a realitního makléře funguje trochu jinak, než když si najdete někoho sami. Pokud práce objednává realitní makléř mají řemeslníci větší motivaci dodržovat termíny a kvalitu odvedené práce, protože od makléře dostávají zakázky častěji. Pokud by v něčem pochybili, makléř by s nimi spolupráci ukončil. A to si řemeslníci, kteří o zakázky opravdu stojí, dvakrát rozmyslí.
Cílem u pronajímaných bytů je, aby vypadaly co nejvíce neutrálně, aby zaujaly co nejširší cílovou skupinu nájemců a reagovalo na ně co nejvíce lidí. Zájemce byste odradili na příklad křiklavými barvami. Spíš všechno slaďte do neutrálních teplých tónů, aby byt oslovil co nejvíce potenciálních nájemců.
Byt, který jsme rekonstruovali, byl postavený v 50. letech minulého století. Takže minimálně 70 let se v něm nic nedělalo. Poslední nájemci byli studenti, protože ten standard by už nikdo jiný nezvládl. Velkou výhodou tohoto bytu bylo fungující ústřední podlahové topení ještě z doby výstavby domu.
V obýváku jsme repasovali původní parkety, opravili všechny stěny, vyklidili nábytek a čerstvě vymalovali.
V obou dalších pokojích jsme také museli vyměnit podlahy. Tam parkety nebyly, jen taková vrzající prkna. Položili jsme vinylovou podlahu, která v dnešní době celkem hodně vydrží.
Kuchyni jsme museli kompletně změnit, protože ta byla opravdu prapůvodní. Koupili jsme novou kuchyňskou linku a museli jsme kompletně změnit rozvody, abychom mohli připojit nové spotřebiče. V kuchyni jsme nechali původní teraso, které bylo zachovalé a pokračovalo dál do předsíně.
V koupelně jsme vyměnili původní obklady, které jsme strhly a na všechny stěny jsme použili stěrku. Vanu jsme nechali původní, dodali jsme nové umyvadlo s úložným prostorem a na záchodě jsme položili novou dlažbu a vymalovali.
V celém bytě jsme repasovali původní dveře, protože by byla škoda se jich zbavit. Opravili jsme je, natřeli znovu na bílo a myslím, že vypadají úplně perfektně.
Celá rekonstrukce bytu stála přibližně 750 tis. kč (asi 10 000 Kč na 1 m2 užitné plochy bytu), což je cena na dnešní poměry celkem obvyklá. Rekonstrukce trvala necelé 2 měsíce.
Před rekonstrukcí se byt pronajímal za 14 000 Kč a po rekonstrukci za 25 000 Kč (čisté nájemné bez služeb a energií). Na celou prezentaci bytu včetně vstupního dotazníku pro zájemce se můžete podívat TADY. Byt se mi podařilo obsadit manažerem v zahraniční firmě, který se do Prahy přistěhoval s manželkou a dvěma dětmi. Klient byl naprosto spokojený a já měl velkou radost z celého výsledku.
Pokud jste ve stejné situaci, potřebujete svůj byt pronajmout, ale ten vyžaduje i nějakou tu rekonstrukci, klidně se mi ozvěte, rád vám s tímto pomůžu. Nabídku mých služeb v oblasti pronájmu najdete TADY.
Chcete zjistit, za kolik prodáte svůj byt v Praze právě teď? Zjistěte to z pohodlí svého domova.
Odebírejte nové články na váš e-mail.
Navíc získejte ZDARMA praktický e-book 5 nejčastějších chyb při prodeji bytu.
Nechte se profesionálně zastupovat při prodeji svého bytu v Praze a prodejte svůj byt za nejlepší cenu, rychle a bezpečně.