Kdo vás dnes může ze zákona zastupovat jako realitní makléř

Když se rozhodnete svěřit do rukou realitního makléře, logicky očekáváte, že to bude profík ve svém oboru a pomůže vám dotáhnout váš realitní obchod do zdárného konce. V realitách jde o velké finanční částky a nechcete, aby vás zastupoval někdo nezkušený.

Bohužel příležitost stát se realitním makléřem, byla po dlouhá léta velmi snadná. Do oboru se tak dostali i lidé, kteří nesplňovali ani minimální předpoklady k tomu, aby tuto práci mohli dělat profesionálně.

Dřív stačilo, že je vám víc jak 18 let a získali jste automaticky živnostenské oprávnění pro realitní činnost. Tato živnost byla volná a dostupná pro každého. Nikdo nezkoumal vaše vzdělání, praxi ani trestní bezúhonnost.

Práce realitního makléře je přitom velmi odpovědná. Vnímám ji někde na úrovni advokáta nebo notáře. Makléř by měl mít patřičné vzdělání a praxi k tomu, aby takovou profesi mohl vykonávat. A přesně tímto směrem se vydal i zákon o realitním zprostředkování, jehož účinnost nastala od 3. března 2020.

Profese realitního makléře už není pro každého

Každý makléř musí získat úplně nové živnostenské oprávnění. Konkrétně jde o nově vzniklou vázanou živnost „Realitní zprostředkování“. Kdo by ji neměl, podnikal by jako realitní makléř neoprávněně.

Pro získání nového živnostenského oprávnění je potřeba nejpozději do 3. září 2020 doložit svou odbornou způsobilosttrestní bezúhonnost. Trestní bezúhonnost se prokazuje výpisem z rejstříku trestů. Odbornou způsobilost může makléř doložit jednou z těchto možností:

  • ukončené VŠ studium (magisterské) v oboru právo, ekonomie nebo stavebnictví, nebo podobných oborech
  • ukončené VŠ studium (bakalářské) doplněné o studium MBA (související s realitami) a 1 rok praxe
  • ukončené středoškolské vzdělání s maturitou + doložení 3 let praxe
  • složení odborné zkoušky pro kvalifikaci „Obchodník s realitami“

Pro mě osobně je celoživotní vzdělávání naprosto přirozená věc. I když mám v realitách 15 let praxe a vysokoškolské vzdělání v ekonomickém oboru, složil jsem navíc i odbornou zkoušku „Obchodník s realitami“. Té předcházel intenzivní přípravný kurz u Asociace realitních kanceláří ČR.

Získání nového živnostenského oprávnění tak pro mě nebyl vůbec problém a obratem jsem ho dostal. Jak je na tom váš realitní makléř, můžete zjistit online. Přístup do živnostenského rejstříku je zde.>>

Pojištění profesní odpovědnosti

Kromě odborné způsobilosti musí mít makléř uzavřenou pojistku profesní odpovědnosti. Tu musí doložit Ministerstvu pro místní rozvoj společně s potvrzením o zaplacení této pojistky nejpozději do 3. 5. 2020. Je povinen také nahlašovat veškeré budoucí změny pojistné smlouvy a opětovně dokládat potvrzení, že pojistku zaplatil.

A jak správně vybrat realitního makléře? Dočtete se v tomto předchozím článku.

Jestli se vám tento článek líbil, přihlaste se k odběru dalších článků a získejte zdarma e-book 5 nejčastějších chyb při koupi bytu.

David Přikryl
Jsem autor projektu Jak prodat svůj byt a realitní makléř v jedné osoběŽiji v Praze, kde svým klientům pomáhám při koupi a prodeji bytu. Jsem členem komunity nezávislých realitních makléřů Qara (Quality Assured Real Estate Advisors), která mi poskytuje vynikající podporu a zázemí, abych mohl svou práci odvádět perfektně. Soustředím se víc na kvalitu než kvantitu, a proto se věnuji jen malému počtu zakázek, abych je mohl zpracovat kvalitně. Baví mě dělat složité obchody, protože mě profesně posouvají dál. Více o mně zde.>> Nechcete být na prodej bytu sami? Rád vám pomůžu. Více zde.>>

Chcete zjistit, za kolik prodáte svůj byt v Praze právě teď? Zjistěte to z pohodlí svého domova.

Odebírejte nové články na váš e-mail.

Navíc získejte ZDARMA praktický e-book 5 nejčastějších chyb při prodeji bytu.

Nechte se profesionálně zastupovat při prodeji svého bytu v Praze a prodejte svůj byt za nejlepší cenu, rychle a bezpečně.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů