Když se rozhodnete svěřit do rukou realitního makléře, logicky očekáváte, že to bude profík ve svém oboru a pomůže vám dotáhnout váš realitní obchod do zdárného konce. V realitách jde o velké finanční částky a nechcete, aby vás zastupoval někdo nezkušený.
Bohužel příležitost stát se realitním makléřem, byla po dlouhá léta velmi snadná. Do oboru se tak dostali i lidé, kteří nesplňovali ani minimální předpoklady k tomu, aby tuto práci mohli dělat profesionálně.
Dřív stačilo, že je vám víc jak 18 let a získali jste automaticky živnostenské oprávnění pro realitní činnost. Tato živnost byla volná a dostupná pro každého. Nikdo nezkoumal vaše vzdělání, praxi ani trestní bezúhonnost.
Práce realitního makléře je přitom velmi odpovědná. Vnímám ji někde na úrovni advokáta nebo notáře. Makléř by měl mít patřičné vzdělání a praxi k tomu, aby takovou profesi mohl vykonávat. A přesně tímto směrem se vydal i zákon o realitním zprostředkování, jehož účinnost nastala od 3. března 2020.
Každý makléř musí získat úplně nové živnostenské oprávnění. Konkrétně jde o nově vzniklou vázanou živnost „Realitní zprostředkování“. Kdo by ji neměl, podnikal by jako realitní makléř neoprávněně.
Pro získání nového živnostenského oprávnění je potřeba nejpozději do 3. září 2020 doložit svou odbornou způsobilost a trestní bezúhonnost. Trestní bezúhonnost se prokazuje výpisem z rejstříku trestů. Odbornou způsobilost může makléř doložit jednou z těchto možností:
Pro mě osobně je celoživotní vzdělávání naprosto přirozená věc. I když mám v realitách 15 let praxe a vysokoškolské vzdělání v ekonomickém oboru, složil jsem navíc i odbornou zkoušku „Obchodník s realitami“. Té předcházel intenzivní přípravný kurz u Asociace realitních kanceláří ČR.
Získání nového živnostenského oprávnění tak pro mě nebyl vůbec problém a obratem jsem ho dostal. Jak je na tom váš realitní makléř, můžete zjistit online. Přístup do živnostenského rejstříku je zde.>>
Kromě odborné způsobilosti musí mít makléř uzavřenou pojistku profesní odpovědnosti. Tu musí doložit Ministerstvu pro místní rozvoj společně s potvrzením o zaplacení této pojistky nejpozději do 3. 5. 2020. Je povinen také nahlašovat veškeré budoucí změny pojistné smlouvy a opětovně dokládat potvrzení, že pojistku zaplatil.
A jak správně vybrat realitního makléře? Dočtete se v tomto předchozím článku.
Jestli se vám tento článek líbil, přihlaste se k odběru dalších článků a získejte zdarma e-book 5 nejčastějších chyb při koupi bytu.
Chcete zjistit, za kolik prodáte svůj byt v Praze právě teď? Zjistěte to z pohodlí svého domova.
Odebírejte nové články na váš e-mail.
Navíc získejte ZDARMA praktický e-book 5 nejčastějších chyb při prodeji bytu.
Nechte se profesionálně zastupovat při prodeji svého bytu v Praze a prodejte svůj byt za nejlepší cenu, rychle a bezpečně.