Zvládnete úspěšně prodat svůj byt sami bez realitky?

Možná taky přemýšlíte o tom, jestli by nebylo lepší, prodat si svůj byt sami, abyste „ušetřili“ na provizi makléře. Opravdu můžete ušetřit nějaké ty peníze, a přesto svůj byt prodat rychle, bezpečně a za nejvyšší možnou cenu?

Pokud jste už četli můj e-book 5 nejčastějších chyb při prodeji bytu, dozvěděli jste se, že prodej bytu není úplně jednoduchá záležitost. Pokazit můžete spoustu věcí, a potom:

  • prodáte za dlouhou dobu
  • prodáte za výrazně nižší cenu, než jste čekali
  • nebo neprodáte vůbec

Ano, může se vám samotným povést dobře prodat, ale k tomu je potřeba mít určité předpoklady. Máte skvělou nemovitost, která je fakt tutovka na prodej? Nemá náhodou i nějaké ty nedostatky, na kterých se může začít kupující točit? Dobře jste ji nacenili, aby byla pro kupující zajímavá a přišli na prohlídku? Jste rozený obchodník? Poradíte si hravě s každým zájemcem a budete schopni obhájit svou nabídku?

Příběh

Toto je příběh paní Jany. Je z Olomouce. Rozhodla se prodat současně své 2 byty, 2 garsonky. Jednu v Olomouci a jednu v Praze. Byl začátek října a do konce roku potřebovala mít prodáno, protože peníze z prodeje musela složit na nový rodinný dům. Jinak by platila smluvní pokuty a prodávající by mohl od smlouvy odstoupit. Paní Jana by tak o dům přišla.

Odebírejte nové články na váš e-mail, a navíc získejte ZDARMA praktický e-book 5 nejčastějších chyb při prodeji bytu.

Způsob prodeje bytu

Prodejem bytu v Praze pověřila realitní makléřku. Nedohodli se však na výhradní spolupráci (více o této chybě v tomto článku). Podle toho se taky prodej vyvíjel. Po 2 měsících přivedla makléřka na prohlídku garsonky jednoho jediného zájemce. To byste u bytu 1+kk v novostavbě v Praze nečekali.

Byl konec listopadu a paní Jana byla zoufalá. Potřebovala rychle peníze na koupi rodinného domu. Sama si podala inzerát na realitní portál. K jejímu překvapení jí volalo 50 zájemců. Bohužel to nebyli jen potenciální zájemci. Volali jí taky desítky realitních makléřů, kteří se snažili získat její byt do prodeje.

Aby toho nebylo málo, paní Jana si zlomila nohu. Žije v Olomouci a nemůže zájemcům svůj byt ukázat. A tak požádala svou sousedku (profesí kosmetička), aby když přijdou zájemci, jim byt ukázala.

Chyby při prodeji bytu

Jak na vás ten příběh působí? Prodá paní Jana rychle, bezpečně a za nejlepší možnou cenu? Určitě ne. Zvoleným způsobem prodeje si nevytvořila silnou vyjednávací pozici před kupujícími. Její malý byt je na realitních serverech už více jak 2 měsíce. Zájemce už nabídka dávno nezajímá. Byt je tam dlouho.

Potom se rozhodla prodávat byt sama. Zvolila jeden prodejní kanál. Inzertní portál pro samoprodejce. Jenže zájemcům se může věnovat jen částečně. Není s nimi v osobním kontaktu. Prohlídky bytu vede její sousedka, která o záležitosti neví vůbec nic.

Je mi líto paní Jany, že její prodej dopadne nejspíš velmi špatně. Chybu udělala už na začátku se špatným výběrem makléře a nevýhradním typem zastupování. Pak už se to vezlo jedna chyba za druhou.

Jak prodat svůj byt?

Realitní business je jako mozaika. Nejdřív svou nemovitost na prodej dlouho připravujete a vymýšlíte strategii. Teprve potom prodáváte, aby vše do sebe zapadlo a dostavil se úspěch.

Abyste dosáhli ne průměrného ale nejlepšího možného výsledku, nejdřív investujte svůj čas a peníze do přípravy: Home staging, profi fotky, profi videoprohlídka, 2D a 3D výkresy, webové stránky prodávané nemovitosti. Jedině tak zaujmete široký okruh zájemců a vybudujete si silnou vyjednávací pozici. Jednotlivé kroky na sebe logicky navazují. Jakmile jeden přeskočíte nebo podceníte, veze se to s vámi celou transakci.

Začít byste měli správným nastavením prodejní ceny. Třeba jednoduše  takto.>>

Spousta lidí prodej své nemovitosti naprosto podceňuje. Ono se to prodá přece samo. Tak samo se opravdu nic neprodá. Prodáváte produkt, který má hodnotu mnohdy miliónů korun. A přesně tak byste měli k prodeji přistupovat. Buďte profi.

Jak příběh paní Jany skončil?

Tento článek a video jsem vytvořil v prosinci 2018. V lednu 2019 jsem se dozvěděl, že paní Jana opravdu nestihla své 2 byty prodat. Přišla tak o 200.000 Kč, které složila jako zálohu na koupi rodinného domu. Chyběly jí peníze na doplacení kupní ceny. Počítala s tím, že je získá z prodeje obou bytů.

Když z koupi rodinného domu sešlo, rozhodla se svůj byt v Praze pronajmout. Vykročila bohužel opět špatným směrem. Už za první měsíc byl její nový nájemce v prodlení s platbou za služby.

Opravdu důkladně zvažte, jestli se pustíte do prodeje svého bytu sami. Kolik času prodej zabere zkušenému makléři, a jaká bude výše jeho provize, se dozvíte v tomto článku. >>

\"\"

Prodejte svůj byt v Praze za nejlepší cenu, rychle a bezpečně.

Provedu vás celým procesem od nastavení správné prodejní ceny až po předání bytu novému majiteli.

David Přikryl, realitní makléř

David Přikryl
Jsem autor projektu Jak prodat svůj byt a realitní makléř v jedné osoběŽiji v Praze, kde svým klientům pomáhám při koupi a prodeji bytu. Jsem členem komunity nezávislých realitních makléřů Qara (Quality Assured Real Estate Advisors), která mi poskytuje vynikající podporu a zázemí, abych mohl svou práci odvádět perfektně. Soustředím se víc na kvalitu než kvantitu, a proto se věnuji jen malému počtu zakázek, abych je mohl zpracovat kvalitně. Baví mě dělat složité obchody, protože mě profesně posouvají dál. Více o mně zde.>> Nechcete být na prodej bytu sami? Rád vám pomůžu. Více zde.>>

Chcete zjistit, za kolik prodáte svůj byt v Praze právě teď? Zjistěte to z pohodlí svého domova.

Odebírejte nové články na váš e-mail.

Navíc získejte ZDARMA praktický e-book 5 nejčastějších chyb při prodeji bytu.

Nechte se profesionálně zastupovat při prodeji svého bytu v Praze a prodejte svůj byt za nejlepší cenu, rychle a bezpečně.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů