4 tipy, jak se vyhnete zbytečnému stresu při prodeji bytu

Při prodeji bytu se můžete rychle dostat do velkého stresu, protože nevíte, jak to všechno dopadne a jaká bude vaše budoucnost.

Může se vám třeba stát, že v určité fázi propadnete panice, která zbytečně ohrozí výsledek prodeje.

Protože u svých klientů vidím velkou nervozitu dost často, napadlo mě napsat pár rad a tipů, které vám pomůžou.

Tip 1 – Plánujte všechny kroky s dostatečným předstihem

Nic vás tak nevystresuje, jako když na něco nemáte čas. To určitě znáte. A tak i na prodej bytu si vyhraďte dostatek času.

Obecně doporučuji začít s prodejem 6 měsíců předtím, než potřebujete mít výnos z prodeje na svém bankovním účtu. Samozřejmě za předpokladu, že se jedná o typ bytu, který lidé běžně kupují. Ať už se jedná o standard bytu nebo jeho cenu. V Praze, kde působím, budou takové byty na příklad do cenové kategorie 5 – 6 mil. Kč.

Pokud už je cenovka vyšší, na příklad 10 mil. Kč a více, doporučoval bych začít s prodejem ještě o něco dříve. V této cenové kategorii už kupující přemýšlí mnohem více, za co přesně své peníze utratí.

Tip 2 – Nehledejte na svém bytě chyby, kde nejsou

Jeden klient měl obavu, že jeho byt 2+kk není dost dobrý, protože oba pokoje jsou orientované na jednu světovou stranu a on díky tomu nemůže byt dobře vyvětrat. Jednalo se o byt v novostavbě s krásnou architekturou v klidné čtvrti.

Co na to říkáte? O něčem takovém většina lidí při rozhodování bytu ani neuvažuje. Je to typická dispozice bytu 2+kk, která se dnes běžně staví. A proto nehledejte chyby, kde opravdu nejsou.

Vzpomeňte si na všechny důvody, proč vy sami, jste si byt koupili. A přesně tak bude uvažovat kupující, který se přijde na váš byt podívat. Bude srovnávat váš byt s jinými nabídkami a vybere si ten, který jako celek bude tak nějak splňovat jeho představu o bydlení.

Tip 3 – Nepodceňte stanovení prodejní ceny

Ano, stanovení nabídkové ceny je pro každý prodej nemovitosti klíčové. S tou je potřeba pracovat, pokud opravdu nikoho z kupujících nezaujmete.

Prodáváte svůj byt sami? Pokud tomu tak je, stanovení nabídkové ceny byste měli věnovat velkou pozornost. Podívejte se do cenových map, pobavte se o ceně s realitními makléři nebo s někým, kdo v tom opravdu reálně dělá. Jak na to, se můžete dočíst v tomto dalším článku. >>

Zastupuje vás profi realitní makléř? Jestli ano, určitě ocenil vaši nemovitost reálně tržně. Jinak by do spolupráce s vámi vůbec nešel. To znamená, že existuje někdo, kdo se v realitách pohybuje a věří tomu, že se za danou cenu podaří nemovitost zobchodovat.

Do prodeje investuje makléř svůj čas a peníze a potřebuje mít určitou míru jistoty, že se mu vložené peníze taky vrátí. Nedělá s vámi žádné experimenty. Měl by vám umět vysvětlit, jak k ceně nemovitosti došel.

Pro své pražské klienty zpracovávám ocenění bytu zdarma a je součástí mých služeb v rámci all-inclusive provize.

Tip 4 – Nebuďte na prodej bytu sami

Je jasné, že pokud jste na prodej bytu sami, jste v tom až po uši emocemi a ve velkém stresu. Nemáte u sebe nikoho nestranného, kdo věci vidí s nadhledem a dokáže vše v klidu promyslet a zrealizovat.

Mějte u sebe někoho, kdo v tom dělá nebo si najměte realitního makléře. V rozhodujících chvílích za vás bude myslet s čistou hlavou. Je škoda přijít o peníze díky zbytečným chybám.

Podívejte se na toto video, jak profesionálně může vypadat i prodej vašeho bytu.

Kdy váš stres při prodeji bytu skončí?

Vyhnout se stresu při tak velké životní změně asi úplně nejde. Z mé praxe vím, že vaše hlavní obavy opadnou, jakmile najdeme kupujícího a naplánujeme konkrétní časový harmonogram převodu bytu. Najednou bude vaše budoucnost jasnější a můžete plánovat další kroky.

Ještě lépe na tom budete, až podepíšete kupní smlouvu a kupující převede peníze do advokátní úschovy.

Receptem na zmírnění vašich obav tedy je, najít co nejdříve reálného kupujícího, který bude mít peníze na to, aby za váš byt zaplatil. Toho se dá dosáhnout nejlépe díky kombinaci správně nastavené kupní ceny a skvělého marketingu.

Mezi marketingové nástroje, které výborně fungují je na příklad home staging (přejít na článek) nebo videoprohlídky (přejít na článek).

Líbil se vám tento článek? Přihlaste se k odběru dalších článků, a navíc získejte praktický e-book zdarma. >> 

Chcete taky prodat svou nemovitost a vyhnout se zbytečnému stresu? Pojďme se nezávazně sejít a probrat vaše možnosti.

Prodejte svůj byt v Praze za nejlepší cenu, rychle a bezpečně.

Provedu vás celým procesem od nastavení správné prodejní ceny až po předání bytu novému majiteli.

David Přikryl, realitní makléř

David Přikryl
Jsem autor projektu Jak prodat svůj byt a realitní makléř v jedné osoběŽiji v Praze, kde svým klientům pomáhám při koupi a prodeji bytu. Jsem členem komunity nezávislých realitních makléřů Qara (Quality Assured Real Estate Advisors), která mi poskytuje vynikající podporu a zázemí, abych mohl svou práci odvádět perfektně. Soustředím se víc na kvalitu než kvantitu, a proto se věnuji jen malému počtu zakázek, abych je mohl zpracovat kvalitně. Baví mě dělat složité obchody, protože mě profesně posouvají dál. Více o mně zde.>> Nechcete být na prodej bytu sami? Rád vám pomůžu. Více zde.>>

Chcete zjistit, za kolik prodáte svůj byt v Praze právě teď? Zjistěte to z pohodlí svého domova.

Odebírejte nové články na váš e-mail.

Navíc získejte ZDARMA praktický e-book 5 nejčastějších chyb při prodeji bytu.

Nechte se profesionálně zastupovat při prodeji svého bytu v Praze a prodejte svůj byt za nejlepší cenu, rychle a bezpečně.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů